ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 9441498
*
nr 944 1498
Waldemar Sjölander
(1906-1988), Sverige
Waldemar Sjölander (1906-1988), signerad, 63x49,
GOUACHE, Waldemar Sjölander (1906-1988), signerad, 63x49
Waldemar Sjölander, Swedish painter and graphic artist, born 1906, dead 1988.
Droit De Suite
Estimate:
2600
Sold:
SEK 1000
Auction date:
Monday February 23 2015
at 19:59:44
- Bid history
Time
Bidder
Bid
23/2 11:50:17
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Artist/Designer
Waldemar Sjölander
Waldemar Sjölander, Swedish painter and graphic artist, born 1906, dead 1988.
Read more about Waldemar Sjölander
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg waldemar sjölander
-
9221 WATERCOLOUR
Lras Norrman. Signed, Tahiti. Watercolour, Image d..//
Present: SEK 1000
Auction ends
this Monday
27 maj at 19:07
*
Waldemar Sjölander
Waldemar Sjölander, Swedish painter and graphic artist, born 1906, dead 1988.
Read more about Waldemar Sjölander
nr 944 1498
Waldemar Sjölander
(1906-1988), Sverige
Waldemar Sjölander (1906-1988), signerad, 63x49,
GOUACHE, Waldemar Sjölander (1906-1988), signerad, 63x49
Waldemar Sjölander, Swedish painter and graphic artist, born 1906, dead 1988.
Droit De Suite | |
---|---|
Estimate: | 2600 |
Sold: | SEK 1000 |
Auction date: |
Monday February 23 2015 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
23/2 11:50:17 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Artist/Designer
Waldemar Sjölander
Waldemar Sjölander, Swedish painter and graphic artist, born 1906, dead 1988.Read more about Waldemar Sjölander
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg waldemar sjölander
-
9221 WATERCOLOUR
Lras Norrman. Signed, Tahiti. Watercolour, Image d..//
Present: SEK 1000
Auction ends
this Monday
27 maj at 19:07